Το Μουσείο Σχολικής Ζωής και Εκπαίδευσης του Εθνικού Κέντρου Έρευνας και Διάσωσης Σχολικού Υλικού (ΕΚΕΔΙΣΥ) και  το Τμήμα Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης και Ψηφιακών Μέσων της Διεύθυνσης Υποστήριξης Προγραμμάτων και Εκπαίδευσης για την Αειφορία του Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων συνδιοργανώνουν τον 7ο Διεθνή Μαθητικό Διαγωνισμό με τίτλο: «Αναζητώντας την ιστορία του σχολείου μας».
Για να δείτε περισσότερες πληροφορίες για τον διαγωνισμό κάντε κλικ εδώ.

Tο Μουσείο Σχολικής Ζωής και Εκπαίδευσης του ΕΚΕΔΙΣΥ, η Παιδαγωγική Εταιρεία Ελλάδος και τα Αρσάκεια-Τοσίτσεια Σχολεία συνδιοργανώνουν στις 15-17 Μαΐου 2020 στην Αθήνα το 5ο Πανελλήνιο Συνέδριο με τίτλο «Εκπαίδευση στον 21o αιώνα: Ανάπτυξη της κριτικής σκέψης, της δημιουργικότητας και της καινοτομίας». Για να δείτε περισσότερες πληροφορίες για το συνέδριο κάντε κλικ εδώ.